1. Адвокат дело Запор?

1. Добър Адвокат в София Срещу ЧСИ?

1. Адвокат за Вдигане на Запор?

1. Адвокат за Изпълнително Дело?

1. Адвокат за Изпълнително Производство?
1. Добър Адвокат Публична Продан?
Go to content

Main menu:

1. Как се започва Изпълнителното Производство? 2. Кога се образува Изпълнително Дело? 3. Има ли Давност вече започналото Изпълнително Дело? 4. Какво Трябва да Знаем за тях и Защо Ви е Нужен Адвокат? 5. През какви фази минава изпълнителното производство?

Право



І. Как и Защо се Образува Изпълнително Дело?
Изпълнителното производство е насочено към удовлетворяване на претенцията на кредитора и погасяване на негово притезателно право (Прихващане на насрещни дългове-компенсация) чрез доброволно или принудително изпълнение.
Изпълнително дело се образува като се подаде молба до съдия изпълнител за образуване на такова дело. В молбата се посочва изпълнителен способ, към молбата се прикрепя изпълнителен лист в оригинал, а ако длъжника е юридическо лице се представя удостоверение за актуално състояние и съответните удостоверителни документи за представителна власт. Изпълнителното производство започва с изпращане на Покана за доброволно изпълнение на задължението до длъжника, но не винаги длъжникът изпълнява своето задължение по доброволен начин. Поради това Изпълнителното производство с принудително изпълнение на задължението от длъжника. Поради това с  образуване на изпълнителното производство съдебният изпълнител – частен или държавен, прави проучване на имущественото състояние на длъжника,  проверява чрез информация от данъчните и общински служби движимото и недвижимо имущество, прави съответното запитване до банките относно банковите сметки, с които разполага длъжника, прави проверка в Търговския регистър при Агенцията по вписванията  дали длъжника има участие в търговски дружества с оглед запориране на дружествени дялове, ако притежава такива.
ІІ. Покана за доброволно изпълнение
Какво се случва когато ни връчат покана за доброволно изпълнение?
Ако срещу вас е образувано изпълнително дело, вие научавате за това с получаването на Покана за доброволно изпълнение, която се изпраща от съдебен изпълнител – държавен или частен. Към поканата се прилага и самият Изпълнителен лист, от който вие разбирате, че дължите  определена сума пари на някое от предоставящите режийни услуги дружества или на банка, или на Ваш търговски партньор.
За какво трябва да внимавам?
При получаване на поканата за доброволно изпълнение трябва да обърнете внимание на следните неща:
- Вие ли сте длъжникът посочен в поканата?
- Дължите ли сумата, която е посочена в поканата и какво е основанието за това задължение?
- Има ли наложен запор върху движими вещи и парични вземания или възбрана върху недвижими имоти,  посочено ли е имуществото върху което се налага запор или възбрана и накрая дали запорираното или възбранено имущество е ваша собственост?
      Ако някои от упоменатите по – горе са неточни или не отговарят на посоченото в Поканата за доброволно изпълнение следва да се обърнете към компетентен юрист, с опит и познания в изпълнителното производство, който ще ви окаже правна помощ и съдействие, ще ви консултира относно действията, които следва да предприемете, ще ви представлява и защитава вашите интереси в хода на изпълнителното производство, ако имате нужда от това.Вашият представител в изпълнителното производство може да поиска спиране на започналото принудително изпълнение. Това може да стане в следните случаи:
1. При спор относно законността на принудителното изпълнение.
2. При доброволно изпълнение, когато са изпълнени едновременно следните  изисквания:
– Когато длъжникът е физическо лице, което не е търговец
–  Когато длъжника внесе 30 % от вземането по предявения срещу него изпълнителен лист;
–  Когато длъжника писмено се задължи да внася по 10 % от сумата по изпълнителния лист всеки следващ месец, до погасяване на цялото задължение.
Внимание! Не може да се иска спиране на принудителното изпълнение ако обект на изпълнение е заложена или ипотекирана вещ, защото с договора за залог или ипотека се дава предварително съгласие за принудително изпълнение върху тези вещи при неизпълнение на поетите задължения.
3. При започнато принудително изпълнение въз основа на издадена Заповед за незабавно изпълнение може да се иска спиране на изпълнението само ако е подадено възражение срещу издадената заповед.
ІІІ. Принудително изпълнение по начин, посочен от взискателя (кредитор).
При липса на доброволно изпълнение от страна на длъжника в дадения му двуседмичен срок, съдебният изпълнител преминава към принудително изпълнение на задължението по посочения от взискателя начин.
Ако вие сте взискател какви начини на изпълнение може да посочите?
- Запор върху вземания на длъжника представляващи трудово възнаграждение/пенсия, банкови сметки, вземания от наеми, от договори за продажби, заеми и др.;
- Запор върху МПС;
- Запор, опис и продажба на движими вещи в дома/ седалището на длъжника;
- Възбрана, опис и публична продан на недвижими имоти.
За реализирането на горните способи се заплащат съответните държавни такси по Тарифата към Закона за частните съдебни изпълнители по изпълнително производство при частен съдебен изпълнител и по Тарифата за дължими държавни такси по ГПК по изпълнително производство при държавен съдебен изпълнител в съответния районен съд.

    Важно е да се знае, че съдебният изпълнител не действа служебно, ако не се поиска от него извършването на конкретни изпълнителни действия. Затова е изключително  важно да се направят искания в молбата за образуване на изпълнително дело или в хода на делото с отделни конкретни молби. Ако не се поиска извършване на изпълнителни действия в продължение на две години, с изключение на делата за издръжка, изпълнителното дело се  прекратяв от съдебния изпълнител.

ІV. Удовлетворяване на кредиторите
1. Сумите, постъпили по изпълнителното дело от длъжника, от третото задължено лице, от наддавачи и купувачи по проданта и др. се внасят по сметка на съдебния изпълнител. Изплащането на дължимите на взискателя (кредитор) суми става въз основа на платежни нареждания на съдебния изпълнител, който отбелязва погасяването върху изпълнителния лист.
2. Присъдената движима вещ, която след поискване от съдебния изпълнител не е предадена доброволно от длъжника, се отнема принудително от него и се предава на взискателя.
3. Лицето, на което е възложен недвижим имот, се въвежда във владение, като съдебният изпълнител насрочва дата и час за въвода и уведомява страните. Ако длъжникът не напусне доброволно имота, той се отстранява принудително.
4. Ако длъжникът не изпълни едно действие, което е осъден да извърши и ако действието може да се извърши от друго лице, взискателят може да поиска от съдебния изпълнител да го оправомощи да извърши действието за сметка на длъжника.
5. Когато действието не може да се извърши от друго лице, а зависи изключително от волята на длъжника, съдебният изпълнител по искане на взискателя принуждава длъжника да извърши действието, като му налага глоба до 200 лева. Ако и след това длъжникът не извърши действието, съдебният изпълнител му налага последователно нови глоби до същия размер.
Важно е да знаете, че:
Разноските по реализирано изпълнително производство са в тежест на длъжника, но се заплащат от взискателя (кредитор) при започване на изпълнителното производство.


Ние Можем да Ви Предложим

Събиране на вземания
Проучване на документите, оценка на правните възможности и рискове;
Анализ на състоянието на длъжника и водене на преговори с него с цел погасяване на задължения;
Изготвяне на покани за доброволно изпълнение и нотариални покани;
Представителство и посредничество пред всички институции;
Посредничество в търговски спорове по неизплатени задължения;
Представителство при съдебни производства по заповед за изпълнение срещу длъжник;
Представителсво по искови съдебни производства;
Представителство при изпълнителни производства;
Представителство при обезпечителни производства за обезпечение на бъдещ иск, вписване на възбрани и налагане на запор върху сметки.
Защита на длъжника
Своевременна защита на длъжника с цел да бъде предотвратено плащане на суми и лихви, присъдени неоснователно и увреждащи имущественото състояние;
Изготвяне и депозиране на възражения срещу заповеди за изпълнение по чл. 410 ГПК и по чл. 417 ГПК;
Водене на преговори с кредитора с цел подписване на споразумения във връзка с предявените вземания;
Изготвяне и депозиране на частни жалби и шроцесуално представителство пред всички съдебни инстанции във връзка с производството;
Защита и представителство по изпълнителни производства пред ЧСИ.



Цени на адвокатските услуги

 
 
Back to content | Back to main menu